Honour Roll  2019 - 2020



2020 Skate Canada NL Provincial Synchronized Skating Championships 


Beginner II - Silver Standard

Elementary - 4th Place

Pre-Juvenile - Second Place 

Juvenile - Third Place 

Pre-Novice - 4th Place

Adult I - Third Place 

Adult II - First Place 

Adult III -  Second Place 

Open - First Place


2020 SCNL Provincial Skating Championships


Adult Master Elite Women

Second Place  Hayley Willar


Novice Women

First Place Abby Pace

Second Place McKenna Mercer


Pre-Novice Women

First Place Rachael Tuff

Second Place Katie Slaney

Third Place Boroka Albert

6th Sarah Burry


Juvenile Women Under 14

First Place Madison Abbott-Billard


Juvenile Women Under 12

4th Julia Yang


Pre-Juvenile Women Under 13

4th Claire Farrell

9th Sophia Wade

10th Norah Lynch

13th Brooklyn Smith


Pre-Juvenile Women Under 11

8th Ulyana O Brien 


Star 10 Women

First Place Ebyni Clarke

5th Madison Sturge


Star 9 Women

Second Place Ebyni Clarke


Star 7 Women

First Place Madison Abbott-Billard

Second Place Claire Farrell


Star 6 Women

13th Claire Bennett

15th Natalie Moss

16th Jorja Ryan

17th Laura Crawley


Star 5 Women (Under 13)

8th Adèle LeFrançois-Bélanger

12th Alyssa Keats 


Star 5 Women (13 & Over)

Third Place  Ava Antle


Star 4 Girls (Under 10) 

First Place Lila Donovan

Second Place Sarah White

5th Lauren Parsons


Star 4 Girls (Under 13)

6th Adison Locke

14th Leah Prince


Eastern Divisionals Qualifying Categories


Star 5 Women (13 & Over) 

8th Ava Antle

12th Marisa Garland

13th Brianna Harty

16th Lesley Marsh

17th Alex Rideout

18th Catherine Somerton

21st Juliette LeFrançois-Bélanger 


Star 4 Girls (Under 13) 

5th Adison Locke

6th Leah Prince

9th Isabella Gorman

17th Kaleigh Whiffen

25th Avery Hiscock

30th Ally McFadyen

36th Emily Duffy



2020 Atlantic Regional/Elizabeth Swan Memorial Synchro


Beginner II - Gold Standard

Elementary - 6th Place

Pre-Juvenile - 4th Place

Juvenile - Third Place 

Pre-Novice - First Place 

Adult I - First Place 

Adult II - First Place 

Adult III - First Place 

Open - First Place



Agnes Thistle STAR Invitational 


Star 10 Women

First Place Ebyni Clarke


Star 9 Women 

4th Ebyni Clarke


Star 9 Artistic

Second Place Rebecca Combden


Star 7 Women Group 1

First Place Claire Farrell

Third Place Kara Lacey


Star 7 Women Group 2

First Place Madison Abbott-Billard


Star 6 Women Group 1

First Place Claire Bennett


Star 6 Women Group 2

5th Jorja Ryan

9th Laura Crawley

10th Natalie Moss


Star 5 Women (U13)

4th Adele LeFrancois-Belanger


Star 5 Women (13 & Over) Group 1

Second Place Juliette LeFrancois-Belanger

Third Place Brianna Harty

4th Ava Antle

6th Alex Rideout


Star 5 Women (13 & Over) Group 2

Second Place Marisa Garland

6th Catherine Somerton

11th Leslie Marsh

12th Kiana Ashford


Star 5 Artistic

First Place  Ava Antle


Star 4 Girls (Under 13) Group 1

Third Place Addison Locke

7th Allie Ryan

10th Ally McFadyen


Star 4 Girls (Under 13) Group 2

Third Place Isabella Gorman

4th Kaleigh Whiffen


Star 4 Girls (Under 13) Group 3

5th Leah Prince


Star 4 Girls (Under 10)

Third Place  Lila Donovan

6th Sarah White



2020 SCNL Sectional Championships


Novice Women

First Place McKenna Mercer

Third PlaceAbby Pace


Pre-Novice Women 

First Place Rachael Tuff

Second Place Katie Slaney

4th Boroka Albert

7th Sarah Burry


Juvenile U12

Third PlaceJulia Yang


Juvenile U14

First Place Madison Abbott-Billard

5th Kara Lacey


PreJuvenile U13

First Place Claire Farrell

10th Brooklyn Smith

11th Norah Lynch

12th Sophia Wade


Star 4 Under 8

Second Place Regina Zhang


Star 4 Under 10

4th Lila Donovan

5th Sarah White

7th Lauren Parsons


2019 Rebecca Pack Memorial Friendship Skate


Novice Women

First Place Abby Pace

Third PlaceMcKenna Mercer


Pre-Novice Women 

First Place Katie Slaney

Second Place Rachael Tuff

4th Sarah Burry


Juvenile U14

First Place Madison Abbott-Billard

6th Kara Lacey


PreJuvenile U13

First Place Claire Farrell

10th Norah Lynch

12th Brooklyn Smith

13th Sophia Wade


Star 10 Women 

First Place Ebyni Clarke


Star 9 Women 

Second Place Ebyni Clarke


Star 7 Women 

4th Claire Farrell

6th Madison Abbott-Billard

7th Kara Lacey

16th Brooklyn Smith


Star 6 Women 

4th Claire Bennett


Star 5 Women (Under 13)

First Place  Adèle LeFrançois-Bélanger


Star 5 Women (Over 13)

5th Brianna Harty

7th Juliette LeFrançois-Bélanger 


Star 4 Girls (Under 13) Group 1

4th Alyssa Keats

12th Allie Ryan


Star 4 Girls (Under 13) Group 5

6th Kaleigh Whiffen


Star 4 Girls (Under 10)

Second Place Lila Donovan

4th Sarah White

5th Lauren Parsons


SCNL Summer Skate 2019


  Novice Women - Free Program

Second PlaceMcKenna Mercer


Novice Women - Short Program

Third PlaceMcKenna Mercer


  Pre-Novice Women Free Program

First PlaceKatie Slaney

Second PlaceRachael Tuff

  9th Ebyni Clarke


Pre-Novice Women - Short Program

First PlaceKatie Slaney

Third Place Rachael Tuff

  6th Ebyni Clarke


Juvenile Women (Under 14)

First PlaceMadison Abbott-Billard

Third Place Kara Lacey


 Pre-Juvenile (Under 13)

Second PlaceClaire Farrell

  8th Brooklyn Smith

  10th Norah Lynch


Star 7 Women 

Second Place Madison Abbott-Billard

Third Place Claire Farrell

 6th   Kara Lacey


Star 6 Women 

Third PlaceClaire Bennett


Star 4 Girls (Under 13)

11th Isabella Gorman


Star 4 Girls (Under 10)

Third Place Lila Donovan

Registration Links

Launch Online Registration System

Online Registration Help and Tutorials


2019/2020 SEASON - REGISTRATION DATES

Monday, August 12 @ 6pm - Returning Members in Intro Star to Senior 

Monday, August 19 @ 10am - Returning Members in PreCan & CanSkate

Monday August 26 @ 10am - New Members in Intro Star to Senior 

Thursday August 29 @ 10am - Associate Members

Saturday Sept 7 @ 10am - New Members in PreCan & CanSkate 


Payment Notes & Options Available:

Cash, cheque or etransfer to mppscreg@gmail.com. 

Payment Plan Options:

1) Payment in Full - 100% at registration

2) 2 Payment Option: 50% at registration and 50% on December 1

3) 4 Payment Option: 25% at registration, 25% on November 1, 25% on December 1 and 25% on January 1

4) 6 Post-Dated Cheque Option: 50% to be paid by December 1 with 1st cheque due at registration, Final 50% by March 1st